Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Leoš SVÁROVSKÝ


svarovsky.jpg

Medzinárodne renomovaný dirigent Leoš Svárovský študoval najskôr hru na flaute na pražskom konzervatóriu. V roku 1981 získal 2. cenu na prestížnej súťaži v talianskej Ancone a diplom v súťaži Pražskej jari. Ako sólista vystupoval v mnohých krajinách Európy, Kanade a USA. Dirigentské štúdiá na pražskej AMU v triede V. Neumanna ukončil roku 1987. Od roku 1985 pôsobil v Národnom divadle ako asistent Zdeňka Košlera, roku 1991 prijal angažmán v Štátnej filharmónii Brno, kde pôsobil ako šéfdirigent do roku 1995. V roku 1991 bol pozvaný nadáciou Herberta von Karajana, aby asistoval v priebehu "Sommerspiele Salzburg" u Sira Georga Soltiho s Viedenskou filharmóniou.

Spolupracoval s Landesbühnen Sachsen, Orchestra Sinfonica Sevilla, Štátny symfonický orchester v Istanbule, Ankarský symfonický orchester, Bernský symfonický orchester, Mníchovský rozhlasový orchester, Sukov komorný orchester (zájazd v USA), Janáčkova filharmónia (turné v SRN), Slovenská filharmónia, FOK, Česká filharmónia, Beijing Symphony a Shangai Broadcasting Symphony Orchestra, Sendai Philharmonic Orchestra, Tokio Metropolitan Orchestra, Cairo Symphony Orchestra. Vystúpil vo všetkých európskych hudobných metropolách, ďalej v Damašku, Singapure, Taipei, Saigone, Seoule, Hong-Kongu, Manile, viacerých mestách Japonska a USA.

Bol aj šéfdirigentom ŠKO Žilina (1995 – 2000),  Komornej filharmónie v Pardubiciach a Štátnej opery v Prahe. V súčasnosti je hlavným hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie (o. i. štyri turné v Japonsku) a ŠKO Žilina, s ktorým spolupracuje už od roku 1993 a uskutočnil s ním doteraz vyše 220 koncertov. Jeho najčastejšou zahraničnou destináciou je v súčasnosti Japonsko, kde každoročne oddiriguje cca 20 koncertov. 1. apríla 2014 sa stal šéfdirigentom prestížneho japonského orchestra Central Aichi Symphony Orchestra v Nagoyi. Mimoriadne úspešné bolo jeho účinkovanie s prestížnym moskovským orchestrom P. I. Čajkovského 23. 3. 2015 v Španielskej sále Pražského hradu v Prahe v programe z ruskej hudby k 70. výročiu skončenia 2. svetovej vojny, na základe čoho dostal pozvanie od V. Fedosejeva dirigovať tento orchester v Moskve vo februári 2017. Pedagogicky pôsobí ako docent na HAMU v Prahe.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2018 Štátny komorný orchester Žilina