Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Leoš Svárovský


 

 

 

Medzinárodne renomovaný dirigent Leoš Svárovský študoval najskôr hru na flaute na pražskom konzervatóriu. V roku 1981 získal 2. cenu na prestížnej súťaži v talianskej Ancone a diplom v súťaži Pražskej jari. Ako sólista vystupoval v mnohých krajinách Európy, Kanade a USA. Dirigentské štúdiá na pražskej AMU v triede V. Neumanna ukončil roku 1987. Od roku 1985 pôsobil v Národnom divadle ako asistent Zdeňka Košlera, roku 1991 prijal angažmán v Štátnej filharmónii Brno, kde pôsobil ako šéfdirigent do roku 1995. V roku 1991 bol pozvaný nadáciou Herberta von Karajana, aby asistoval v priebehu "Sommerspiele Salzburg" u Sira Georga Soltiho s Viedenskou filharmóniou.

Od začiatku svojej kariéry pôsobil ako šéfdirigent vynikajúcich českých a slovenských orchestrov: Komorná opera Praha, Janáčkova filharmónia Ostrava, Filharmónia Brno, Štátny komorný orchester Žilina (v súčasnosti čestný šéfdirigent), Komorná filharmónia Pardubice, Orchester baletu ND Praha, Štátna opera Praha. Je stálym hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie a čestným členom Filharmónie Brno. Od roku 2014 pôsobí ako šéfdirigent v Aichi Central Symphony Orchestra v Nagoyi v Japonsku.

Je prezidentom medzinárodného festivalu Hudební slavnosti Emy Destinnové v Českých Budějoviciach, obľúbeným dirigentom na festivaloch Smetanova Litomyšl, MHF Český Krumlov, Janáčkův máj, Veľkonočný festival duchovnej hudby Brno, MHF Petra Dvorského v Jaroměřiciach. Hosťuje na festivaloch Pražská jar, Rheingau Musik Festival, Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bukurešť, Colorado Musik Festival, Settimane di Ascona, Bratislavské hudobné slávnosti a ďalšie.

Pravidelne spolupracuje so všetkými českými a slovenskými orchestrami, a to nielen doma, ale aj na mnohých turné v zahraničí. Na koncertných turné dosiahol veľké opakové úspechy so Slovenskou filharmóniou a Filharmóniou Brno v Japonsku, s orchestrom PKF – Prague Philharmonia v Sýrii, Nemecku, Číne a Ománe, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu v Nemecku, Českou filharmóniou v USA, s ŠKO Žilina v USA, Španielsku, Nemecku a Francúzsku a i.

Účinkuje aj s mnohými zahraničnými orchestrami, napr. Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Staatskapelle Dresden, Beethoven Orchester Bonn, Stuttgarter Philharmoniker, Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Residentie Orkest den Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Záhrebská filharmónia, Seoul Philharmonic Orchestra, KBS Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Maltská filharmónia, Arménska filharmónia a ďalšie. V októbri 2011 debutoval so Symfonickým orchestrom P. I. Čajkovského v Moskve, s ktorým nadviazal dlhodobú spoluprácu. V apríli 2019 bude dirigovať tento svetoznámy orchester na veľkom turné v Číne spolu s šéfdirigentom telesa a bývalým šéfdirigentom Viedenskej filharmónie Vladimírom Fedosejevom.

Počas svojej kariéry vystúpil so svetoznámymi sólistami ako sú: Josef Suk, Rudolf Firkušný, Václav Hudeček, Igor Ardašev, Igor Oistrach, Daniel Müller Schott, Diana Damrau, Katja Ricciarelli, Miriam Gauci, Dagmar Pecková, Peter Dvorský, Ľuba Orgonášová, Marcelo Álvarez, Joseph Calleja, Ramón Vargas, Angela Georghiu, Rudolf Buchbinder, Alfons Kontarski, Leila Josefowicz, Xavier de Maistre, Sophia Jaffé, Sondra Radvanovsky, Piotr Beczala a ďalší.

Diskografia Leoša Svárovského obsahuje viac než 30 CD u rôznych českých aj zahraničných vydavateľstiev (Panton, Supraphon, JOD, Thorofon, Newport Classic, Symicon, Ultraphon, ArcoDiva a i.).  Od roku 2000 pôsobí Leoš Svárovský pedagogicky na katedre dirigovania na HAMU v Prahe, od roku 2012 ako docent v odbore oratoriálneho a kantátového dirigovania.

Leoš Svárovský je čestným šéfdirigentom ŠKO Žilina od roku 2018.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2019 Štátny komorný orchester Žilina