Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Lukas Oravec Quartet & Slovak Sinfonietta


štvrtok 07. 02. 2019 o 1900 hod.
Jednotné vstupné: 10,-  €
Abonentné vstupenky AB neplatia

 

Lukáš Oravec Quartet feat Danny Grissett & Andy Middleton

 

Andy Middleton, tenor saxofón, USA
Lukáš Oravec, trúbka, krídlovka
Danny Grissett, klavír, USA
Tomáš Baroš, kontrabas, ČR
Marián Ševčík, bicie

 

 

autor skladieb: Lukáš Oravec

aranžmány skladieb: Pavel Klimashevsky


 

Oravec.jpgOravec_kvintet.jpg

 

Formácia Lukáš Oravec Quartet vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roku. V Roku 2015 vydáva v poradí druhý album „Piotrology“ a v roku 2016 tretí album kvartetu „Ali“, ktorý získal nomináciu na Radio Head Award 2017 a vyhral cenu ESPRIT 2016 za najlepší jazzový album roku.

 

 

„Lukas Oravec is a wonderful young trumpet player who plays and writes with lots of fire and creativity. His music has a distinctive sound as does his playing. He and the musicians Lukas surrounds himself with are a force to be reckoned with. I think you will enjoy this wonderful music as well as hearing the band play live“
Bob Mintzer

 

 

 

Saxofonista Andy Middleton, narodený v Pennsylvanii (USA), je dlhodobobo kritikmi považovaný za jedného z najlepších svetových jazzových saxofonistov. Aj keď je technicky majstrovský hráč, Middletonove sóla sú skôr známe pre ich inšpirujúcu fantáziu, rytmický drive, lyričnosť a dobrodružnú energiu. Takisto jeho kompozície sú harmonicky moderné a lyrické s čistým zmyslom pre tradíciu. Andy zakončil svoje štúdium kompozície na Univerzite v Miami. Middletonov jedinečný výraz ako hráča aj skladateľa/aranžéra priviedol jazzové ikony ako Dave Hollanda, Kenny Wheelera a Ralph Townera k nahrávaniu a účinkovaniu s ním. Nahrával aj s Mariou Schneider, Renee Rosnes, Randy Breckerom, Bill Evansom, Lionel Hamptonom, Bob Mintzerom, Joey Calderazzom, John Abercrombiem aj s Adam Nussbaumom.

 

 

Lukáš Oravec je slovenský jazzový trumpetista, skladateľ a producent. Študoval na Kráľovskej Akadémii v Dánskom Aarhus, na Akadémii Karola Szimanowskiego v Katoviciach, na Janáčkovej Akadémii v Brne a na University of the City of Vienna. V roku 2013 vydal debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roku. V Roku 2015 vydáva album „Piotrology“ a album "Kulosaari" ktorý získal nomináciu na cenu Radio Head Awards. Najnovší a v poradí štvrtý album kvartetu „Ali“, ktorý získal nomináciu na cenu Radio Head 2016 a v roku 2017 získal cenu "Esprit" za najlepší jazzový album roku. Na svoje konto si pripísal množstvo spoluprác s osobnosťami domácej i svetovej scény ako Bob Mintzer, Aaron Goldberg, Wayne Escoffery, Danny Grissett, Rick Margitza, Kálmán Oláh, Vincent Herring, Miroslav Vitous, Peter Erskine, Gábor Bolla, či Benito Gonzalez. Je členom rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.

 

 

Klavirista a skladateľ Danny Grissett je jeden z najznámejších hudobníkov New Yorku a medzinárodnej jazzovej scény. Na klavíri začal hrať v šiestich rokoch. Bakalárske štúdum absolvoval na Cal State Dominquez Hills. V štúdiu pokračoval na prestížnom Thelonius Monk Institute. Študoval u majstrov ako Herbie Hancock, Terence Blanchard, Teddy Baaron, Bobby Watson, Jimmy Heath a Carl Allen. Po niekoľko rokoch strávených v Los Angeles sa presťahoval do New Yorku, kde odštartoval hviezdnu kariéru. Stal sa veľmi vyhľadávaným sidemanom najväčších osobností New Yorkskej jazzovej scény. Spolupracuje a nahráva s osobnosťami ako Jeremy Pelt, Vincent Herring, Jimmy Green, Keyon Harold, Steve Nelson a mnoho ďalšími. Je dlhoročných členom Quintetu Toma Harrella, s ktorým nahral sedem albumov. Ako líder nahral so svojim triom šesť sólových albumov.

 

 

Český kontrabasista Tomáš Baroš patrí k najtalentovanejším kontrabasistom na stredoeurópskej jazzovej scéne. Tomáš Baroš je člen najprogesívnejších jazzových formácií doma a v zahraničí. Napríklad v kapele Piotra Wojtasika, Harryho Sokala „Three Tenors“ alebo v Rozhlasovom Big Bande Gustava Broma.  Na pódiách  hral aj s Alex Sipiaginom, Benny Golsonom, Benito Gonzalezom, Adamom Pieroncikom, Jure Puklom a moha ďalšími.

 

 

Marian Ševčík je jedným z najvplyvnejších slovenskych bubeníkov svojej generácie. Zúcastnil viacerych zahraničných jazzových workshopov. Účinkoval na jazzových festivaloch v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Španielsku a USA. Marián hral a nahrával s hudobníkmi ako Joel Frahm, Boris Kozlov, Igor Butman, Benito González, Joel Frahm, Deborah Davis, George Mraz, Alex Sipiagin, Mary Stallings, Essiet Okon Essiet, Donny McCaslin, Joe Cohn, Igor Butman. V roku 2008 bol ocenený cenou Ladislava Martonika "Jazzman roku". V roku 2013 sa podieľal na nahrávanie nového CD klaviristu Pavela Wlosoka spolu s basistom Mikom Holestein a tenor saxofonistom Donny McCaslin v USA.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2018 Štátny komorný orchester Žilina