Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

Lukas Oravec Quartet & Slovak Sinfonietta


štvrtok 07. 02. 2019 o 1900 hod.
Jednotné vstupné: 10,-  €
Abonentné vstupenky AB neplatia

 

Lukáš Oravec Quartet feat Danny Grissett & Andy Middleton

 

Pavel Klimashevsky, dirigent
Andy Middleton
, tenor saxofón, USA
Lukáš Oravec, trúbka, krídlovka
Danny Grissett, klavír, USA
Tomáš Baroš, kontrabas, ČR
Marián Ševčík, bicie

 

 

autor skladieb: Lukáš Oravec

aranžmány skladieb: Pavel Klimashevsky


 

Oravec.jpgOravec_kvintet.jpg

 

Formácia Lukáš Oravec Quartet vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roku. V Roku 2015 vydáva v poradí druhý album „Piotrology“ a v roku 2016 tretí album kvartetu „Ali“, ktorý získal nomináciu na Radio Head Award 2017 a vyhral cenu ESPRIT 2016 za najlepší jazzový album roku.

 

 

„Lukas Oravec is a wonderful young trumpet player who plays and writes with lots of fire and creativity. His music has a distinctive sound as does his playing. He and the musicians Lukas surrounds himself with are a force to be reckoned with. I think you will enjoy this wonderful music as well as hearing the band play live“
Bob Mintzer

 

 

Pavel Klimashevsky – dirigent, aranžmány

Medzinárodne uznávaný aranžér, skladateľ, dirigent a kontrabasista Pavel Klimashevsky sa narodil 15. 12. 1984 v Soči. Študoval hru na jazzovom kontrabase u svetoznámeho kontrabasistu Vitolda Reka (absol. 2012) a jazzovú kompozíciu v triede Jesseho Millinera (absol. 2015) na Vysokej hudobnej škole v nemeckom Mainzi. Jazzové aranžovanie študoval svetovo renomovaného aranžéra a trombonistu, držiteľa Grammy Roba McConnela  v Kanade, od roku 2014 ešte študuje aranžovanie u rovnako slávnych jazzmanov – saxofonistu Garyho Lindsaya, ako aj kontrabasovú hru u Dona Coffmana na Frost School of Music, ktorá je súčasťou University of Miami.

Ako aranžér vyhral „Porin Music Award“ (chorvátska verzia Grammy) v kategórii „Najlepší jazzový album roka 2014“ za aranžmány pre HGM Jazzorchestar Zagreb.
Okrem toho, že aktívne pôsobí ako kontrabasista v rôznych jazzových hudobných zoskupeniach, komponuje a aranžuje pre prestížne súbory a orchestre: Frankfurt Radio Big Band, Greg Ruvolo Big Band Collective (New York), Orchester Gustáva Broma, HGM Jazz Orchestar Zagreb, Capella Bydgostiensis, Junge Sinfonie Reutlingen (Nemecko), Klaipedos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orchestras (Litva), Jazz Philharmonic Bigband (St. Petersburg) a Oleg Lundstrem Jazz Orchestra (Moskva). S ŠKO Žilina spolupracuje po prvýkrát.

 

Dany Grissett (USA) - klavír

Klavirista a skladateľ Danny Grissett (1975, Los Angeles) je jeden z najznámejších hudobníkov na medzinárodnej scéne. Na klavíri začal hrať vo veku šiestich rokov. Bakalárske štúdium absolvoval na Cal State Dominquez Hills v rámci California State University. V štúdiu pokračoval na prestížnom Thelonius Monk Institute v Los Angeles. Študoval tu u takých svetoznámych osobností jazzu ako sú Herbie Hancock, Terence Blanchard, Teddy Baaron, Bobby Watson, Jimmy Heath a Carl Allen. Po niekoľko rokoch strávených v Los Angeles sa presťahoval do New Yorku. Stal sa spoluhráčom tých najväčších new yorkských hviezd ako Freddie Hubbard, Vincent Herring, Marcus Strickland, Steve Nelson, Roy Hargrove, Willie Jones III, Lousi Hayes, Jeremy Pels, Jummy Green, s ktorými nahral nespočetné množstvo albumov. Je dlhoročným členom projektu Toma Harrella a často účinkuje v Big Band Charlesa Mingusa. Ako sólista sa predstavuje vo vlastnom Triu.

 

Lukáš Oravec (SK) – trúbka

Lukáš Oravec je slovenský jazzový trubkár, skladateľ a producent. Získal najvyššiu cenu súťaže „Young Faces of Slovak Jazz“ a zároveň cenu za „interpretačný výkon“ lídra kvarteta. V roku 2013 vydal debutový album s názvom „Introducing Lukáš Oravec Quartet“, ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roku. V  roku 2015 vydáva album „Piotrology“ a album "Kulosaari" ktorý získal nomináciu na cenu Radio Head Awards. Najnovší a v poradí štvrtý album kvarteta „Ali“ získal nomináciu na cenu Radio Head 2016 a v roku 2017 cenu „Esprit" za najlepší jazzový album roku. Je sólistom legendárneho Big Bandu Gustava Broma. Na svoje konto si pripísal množstvo spolupráce s osobnosťami domácej i svetovej scény ako Aaron Goldberg, Bob Mintzer, Vincent Herring, Rick Margitza, Wayne Escoffery, Benito Gonzalez, Essiet Okon Essiet, Juraj Griglák, Lászlo Süle, Ondřej Štveráček, Hannu Rantanen, Jan Pilch, Kalman Oláh, Elemér Balázs, János Egri, Jacek Namyslowski, Gábor Bolla, Dávid Hodek a s mnohými ďalšími.

 

Marián Ševčík (SK) - bicie

Marián Ševčík (1978) je jedným z najvplyvnejších slovenských bubeníkov svojej generácie. Študoval bicie nástroje na konzervatóriu v Žiline a v Bratislave, neskôr sa zúčastnil viacerých jazzových workshopov v zahraničí. Účinkoval na jazzových festivaloch v Rakúsku, Nemecku, Švédsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Poľsku, Španielsku, Taliansku a USA. Hral a nahrával s hudobníkmi ako sú Joel Frahm, Boris Kozlov, Igor Butman, Benito González, Joel Frahm, Deborah Davis, George Mraz, Alex Sipiagin, Mary Stallings, Essiet Okon Essiet, Donny McCaslin, Joe Cohn, Igor Butman, Deborah Davis, Mary Stallings. Spolupracuje s telesami ako: Gustav Brom Big Band, Kaunis Five, Free Tenors (Harry Sokal), Pavel Wlosok (trio-quartet) a mnoho ďalších. V roku 2008 dostal cenu Ladislava Martoníka ako jazzman roku. V roku 2013 sa podieľal na nahrávaní nového CD klaviristu Pavla Wlosoka spolu s basistom Mikom Holesteinom a tenor-saxofonistom Donny McCaslinom v USA. V lete 2014 predstavil na turné svoje kvarteto/kvinteto v zložení: Pavel Wlosok, Tomáš Baroš, Lukáš Oravec a špeciálny hosť Rick Margitza (USA).

 

Tomáš Baroš (CZ) – kontrabas

Tomáš “Kaštan” Baroš sa narodil v roku 1985 v Tepliciach v severných Čechách, od svojich piatich rokov však žije v Prahe. Ku kontrabasu sa dostal ako 12-ročný a o 2 roky neskôr dosiahol prvý úspech na celoštátnej interpretačnej súťaži v Trutnove, kde vyhral 1. cenu v svojej kategórii. V rokoch 2000 až 2005 študoval hru na kontrabase na pražskom konzervatóriu pod vedením Květoslava Borovičku. Rok 2003 mu priniesol cenu “Sólista roku” v súťaži Junior Jazz v Ústí nad Labem. Od roku 2006 spolupracuje s Big Bandom Gustava Broma a v mnohých ďalších projektoch ako sú: Ondřej Štveráček kvartet, Ida Kelarova a Jazz Famelia,  Zeuritia, Kaunis Five, Gipsy.cz , Lukáš Oravec Quartet, Harry Sokal free tenors a Roman Jánoška Jazz Consort. V roku 2012 vyhral s kvartetom Miroslava Hloucala 1. cenu v medzinárodnej súťaži Jazz Prix. Doprevádzal hviezdy svetovej jazzovej scény ako sú: Benny Golson, Rick Margitza, Antonio Farao, Gene Jackson, Dennis Rowland, Eric Allen, Deborah Davis, Joe Cohn, Paul Bollenback, John Betsch, Brian Charrette, Tony Lakatos, Kalman Olah, Igor Buttman, Douglas Sides, Benito Gonzales, Winand Gabor, Karen Edwards a Peter Beets.

 

Andy Middleton (USA) - saxofón

Andy Middleton (1962, Harrisburg, Pensylvánia) je medzinárodne renomovaný americký saxofonista venujúci sa ako jazzovej, tak aj klasickej hudbe. Vyrastal v hudobníckej rodine, ako 9-ročný začal hrať na saxofóne. Absolvoval univerzitu v Rochestri (1980 – 1982) a neskôr študoval na univerzite v Miami (1982 – 1987). Od roku 1991 nahral 9 albumov v spolupráci s hudobníkmi ako  Ralph Towner, Dave Holland, Kenny Wheeler, Renee Rosnes, Jamey Haddad, Joey Calderazzo a Alan Jones. V roku 2006 sa presťahoval do Viedne, kde vyučuje na Universität für Musik und darstellende Kunst jazzovú kompozíciu, harmóniu a hru na saxofóne. Spolupracuje s hudobníkmi ako Billy Hart, Maria Schneider, Richie Beirach, Randy Brecker, Bob Mintzer, Bill Evans, Lionel Hampton, John Abercrombie, Steve Rodby, Scott Colley a Adam Nussbaum.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2020 Štátny komorný orchester Žilina