Skoč na obsah Skoč na menu
Štátny komorný orchester Žilina
zväčšiť písmo | zmenšiť písmo
en sk

100. VÝROČIE OD KONCA 1. SVETOVEJ VOJNY


štvrtok 11. 10. 2018 o 1900 hod.
vstupné: 8,- 10,- 12,- €
Platia abonentné vstupenky AB

 

Benjamin Ellin, dirigent, Veľká Británia
Matej Arendárik, klavír
Štefan Bučko, recitácia
Marta Fontanals-Simmons, mezzosoprán, Veľká Británia
Peter Savidge, barytón, Veľká Británia
Chlapčenský zbor Jena, Nemecko

 

program:

Joseph Haydn
Symfónia č. 44 e mol „Smútočná“ 22´

Johann Sebastian Bach
Koncert pre klavír a sláčiky d mol BWV 1052 24´

Benjamin Ellin
One Before Zero
pre mezzosoprán, barytón, chlapčenský zbor a orchester            45´

 

Koncert v rámci projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe 
ONE® is more

One_logo_web_16.pngCreativeEU-SK.png


 

Ellin_2.jpgArendarik.JPGFontanals-Simmons.jpgSavidge.jpgJena_chlapcensky_zbor_2.jpg

 

Abonentný koncert pripomínajúci 100. výročie od ukončenia 1. svetovej vojny prináša sugestívne dielo One Before Zero súčasného britského skladateľa a dirigenta Benjamina Ellina, ktorý bude koncert aj dirigovať. One Before Zero skúma desivú hybnú silu vedúcu k vojne, príšernú realitu strát na všetkých stranách konfliktu, ale aj ľudskosť prítomnú na frontovej línii, ktorá v nás dnes rezonuje rovnako ako pred 100 rokmi, a ktorá môže byť pre ľudstvo zdrojom nádeje, ak si namiesto agresivity zvolíme cestu uvedomenia našich vzájomných podobností. V diele sa predstaví britská mezzosopranistka Marta Fontanals-Simmons, britský barytonista Peter Savidge a chlapčenský zbor z Filharmónie Jena. Na koncerte zaznie i Symfónia č. 44 „Smútočná“ velikána hudby klasicizmu Josepha Haydna plná energie v rýchlych častiach a s pokojným kontemplatívnym Adagiom. Výrazný slovenský talent Matej Arendárik sa predstaví v známom Bachovom klavírnom koncerte d mol, ktorý je transkripciou Bachovho husľového koncertu.

 

ONE BEFORE ZERO

Ostrieľaný, vojnou vysilený a zúbožený vojak stojí na kraji pódia. S pohľadom upretým na publikum sa začne pýtať, kto sú ľudia na druhej strane územia nikoho; o chvíľu dostane rozkaz na týchto ľudí zaútočiť, zabiť ich, alebo ho zabiť môžu i oni. Kto sú? Sú mu vôbec nejako podobní? Ako sa dostal do situácie, v ktorej obyčajný rozkaz od nadriadenej hodnosti spôsobí, že on, dovtedy bežný človek, zaútočí s takou agresivitou a zúrivosťou?

Toto precitnutie charakterizuje začiatok One Before Zero. Samotný názov diela podčiarkuje dôležitosť okamihu pred bitkou, pred hodinou H – označujúcou čas začiatku útočnej akcie –, keď sa všetko, čo je známe, môže obrátiť naruby, a myseľ a dušu ktoréhokoľvek vojaka napĺňa celá škála citov a pocitov.

Text diela zahŕňa pôvodné texty z obdobia bitky na Somme (1916), súdobé vojenské komentáre, materiály vojnovej propagandy zo všetkých krajín a niekoľko autorských textov. One Before Zero skúma desivú hybnú silu vedúcu k vojne, príšernú realitu strát na všetkých stranách konfliktu, ale aj ľudskosť prítomnú na frontovej línii, ktorá v nás dnes rezonuje rovnako ako pred 100 rokmi, a ktorá môže byť pre ľudstvo zdrojom nádeje, ak si namiesto agresivity zvolíme cestu uvedomenia našich vzájomných podobností.


 / Kde nás nájdete / Kontaktný formulár / Úvodná stránka / Podmienky používania / RSS kanál / © 2019 Štátny komorný orchester Žilina